Demokracia A Právny Štát V Eú: Protikorupčný Rámec

„Korupcia je jednou z najväčších hrozieb pre naše komunity, pre naše národné inštitúcie a inštitúcie Európskej únie. Narúša demokraciu, podkopáva dôveru vo verejné inštitúcie a pripravuje našich občanov o príležitosti a služby, ktoré si zaslúžia. Chceme Európu bez korupcie, ktorá bude tento fenomén riešiť na všetkých úrovniach. Nakoniec budeme mať zavedené harmonizované pravidlá, ktoré nám umožnia účinne bojovať proti korupcii.” Citát spravodajkyne Ramony Strugariu EP, 2024

Právny štát je základnou hodnotou Európskej únie (EÚ) a je výslovne uznaný v článku 2 Zmluvy o Európskej únii. Slúži tiež ako hlavná zásada pre vonkajšie činnosti EÚ, ako sa uvádza v článku 21 Zmluvy. Silné prepojenie medzi právnym štátom a bojom proti korupcii bolo zdôraznené v prvej Správe EÚ o právnom štáte z roku 2020. V tejto Správe EÚ identifikovala štyri hlavné piliere rámca právneho štátu: súdny systém, protikorupčné opatrenia, pluralita médií a inštitucionálne brzdy a protiváhy.

Na prispôsobenie sa Globálnej stratégii EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku z roku 2016 zaviedla koncepciu „zásadového pragmatizmu“, pričom uznala potrebu vyvážiť jej idealistické ciele s praktickým prístupom k prevládajúcim medzinárodným výzvam. To vyvoláva otázky o účinnosti úsilia EÚ v presadzovaní zásad právneho štátu a boja proti korupcii v zahraničí, ako aj v rámci EÚ. S cieľom zhodnotiť jeho vplyv si EÚ objednala externé preskúmanie svojej podpory právneho štátu a boja proti korupcii v partnerských krajinách v rokoch 2010 až 2021. Toto hodnotenie malo širokú perspektívu a skúmalo pomoc kľúčovým štátnym inštitúciám, organizáciám občianskej spoločnosti a širšie uplatňovanie princípov právneho štátu nad rámec spravodlivosti a protikorupčných opatrení.

Snaha poslancov Európskeho parlamentu o prísnejšie opatrenia a tresty v celej EÚ je do značnej miery poháňaná následkami škandálu „Katargate“. Do tohto rozsiahleho korupčného škandálu, ktorý sa objavil koncom roka 2022, bolo zapletených niekoľko poslancov Európskeho parlamentu a zahŕňa značné sumy peňazí z krajín mimo EÚ, ako sú Katar a Maroko, na ovplyvňovanie tvorby európskej politiky. Významné osobnosti boli zatknuté a pri vyšetrovaniach vo viacerých krajinách boli zadržané veľké sumy hotovosti. Tento príbeh odhalil zraniteľné miesta v protikorupčnom rámci EÚ a zvýšil obavy zo zahraničného vplyvu a integrity v rámci inštitúcií EÚ. V reakcii na mnohých poslancov obhajujú prísnejšie opatrenia na zvýšenie propagácie a zodpovednosti v parlamentných aktivitách. Návrhy zahŕňajú zvýšenú kontrolu lobistických aktivít, prísnejšie pravidlá o konflikte záujmov a opatrení na obmedzenie lobistických aktivít bývalých poslancov Európskeho parlamentu. Nové pravidlá budú tiež presadzovať prísnejšie zverejňovanie finančných informácií a ukladanie prísnejších sankcií za porušenie pravidiel. Implementácia komplexných reforiem však narazila na vnútorný odpor, ktorý odhalil rozpory v potrebnom rozsahu a vyvolal o schopnosti Európskeho parlamentu zmysluplné otázky proti takémuto konaniu (Wax – Wheaton, 2023).

V januári 2024 Výbor pre občianske slobody Európskeho parlamentu schválil návrh rokovacieho mandátu zameraného na posilnenie protikorupčných opatrení na všetkých úrovniach EÚ. Tento návrh vychádza z existujúcej protikorupčnej smernice Európskej komisie, rozširuje legislatívny rámec a zavádza prísnejšie pravidlá na zlepšenie transparentnosti a zodpovednosti na všetkých úrovniach riadenia. Správa, ktorá bola prijatá 63 hlasmi za (dvaja proti a dvaja sa zdržali), vychádza z návrhu Európskej komisie. Aktualizovaný mandát cieli na vyšších úradníkov EÚ, ako sú europoslanci, komisári a predseda Európskej rady, podľa prísnejších protikorupčných nariadení. Tým by sa zabezpečilo, že vrcholoví činitelia s rozhodovacou právomocou budú podliehať vyšším štandardom kontroly. Mandát by sa rozšíril aj na vedúcich pracovníkov v štátnych podnikoch, vojenských predstaviteľov a vysokých predstaviteľov politických strán, čo odráža snahu pokryť širšie sektory, v ktorých prevládajú riziká korupcie. Návrh predstavuje prísnejšie tresty za korupciu vrátane odňatia výkonu verejnej funkcie a vylúčenia z verejného financovania. Zavádza tiež opatrenia na obmedzenie konfliktov záujmov, vyžaduje častejšie zverejňovanie majetku a ukladá sankcie za nedodržiavanie pravidiel. Cieľom návrhu je regulovať praktiky „otočných dverí“ obmedzením zamestnávania verejných činiteľov v súkromnom sektore na postoch, na ktorých by to mohlo viesť ku konfliktu záujmov.

Copyright © 2024. Tous droits réservés Fondation Patriots for Europe.
La Fondation Patriotes pour l’Europe est partiellement financée par le Parlement européen et est seule responsable de ce contenu.